Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... aplicabilitatea unei decizii a ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

aplicabilitatea unei decizii a ICCJ

Buna ziua!
Decizia nr 10 din 2013 a ICCJ aduce niste clarificari privind aplicarea unitara a OG 2/2001 cu privire la comunicarea proceselor verbale de contraventie.
Va rog sa-mi spuneti, daca prevederile acestei decizii au caracter retroactiv. Situatia este urmatoarea: pana la aparitia acestei decizii, conform OG 2/2001 comunicarea pv de contraventie se facea prin scrisoare postala SAU afisare la domiciliu. Decizia ICCJ lamureste situatia: este necesara o scrisoare prin posta dar si afisare daca nu s-a reusit comunicarea prin posta. Pv de contrav aplicate inainte de data aparitiei deciziei ICCJ, intocmite in lipsa contravenientului au fost comunicate doar prin afisare. Ce efecte ar putea sa aiba decizia ICCJ asupra acestor procese-verbale? Multumesc!
Potrivit art.517 alin.4 C.proc.civ., dezlegarea data problemelor de drept judecate este obligatorie pentru instante de la data publicarii deciziei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Asadar, decizia nu se aplica retroactiv.
multumesc mult!