Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executare silita?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executare silita?

buna seara. am un credit pentru nevoi personale contactat acum 4 ani, fara garantii mobiliare sau imobliare. creditul a fost declarat exigibil. este posibil ca banca sa imi puna in vanzare cota mea parte dintr-un apartament pe care il detin ?( am 1/4 din apartament, obtinut prin succesiune acum 15 ani). multumesc
Chiar daca banca nu are garantii imobiliare, ea trebuie sa-si recupereze debitele de raii platnici.
Cred ca va putea sa va execute cota parte si cred ca va beneficia de prioritate la cumparare coindivizarul.
Va sfatuiesc sa incercati sa platiti creditul.
da,va poate executa.
este nevoie de o hotarare judecatoreasca?
depinde cum e contractul cu banca.. dar in general aceste contracte se investesc cu formula executorie si se executa direct fara alta hotarare judecatoreasca decat cea de investire care se da in camera de consiliu fara citarea partilor
Petre Enache, Avocat
este cazul sa apelez la un avocat pentru o mediere cu banca?