Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama la azil - sora mea doreste partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama la azil - sora mea doreste partaj

Buna ziua ! Cine ma poate ajuta, oare ? In anul 1991 am cumparat apartamentul pe care îl ocupam împreuna cu mama mea din 1978. L-am achitat in totalitate, iar mama mea, pensionara, a devenit astfel co-proprietara. In aceeasi perioada sora mea, a cumparat si ea apartamentul pe care il locuia, intr-un cartier vecin, devenind astfel proprietara. Dupa câtva timp m-am stabilit in strainate, iar sora mea la fel, astfel ca mama, singura si bolnava si îngrozita de ideea de a parasi tara si de a veni sa locuiasca impreuna cu mine, in prezent nu mai doreste sa-l locuiasca, ci doreste sa plece la un camin de batrani medicalizat. Demersurile sunt in curs, iar eu am propus mamei sa-i asigur cheltuielile de intretinere la camin, pensia ei fiind foarte redusa. Sora mea, ma someaza mereu, nu inceteaza sa ceara „mostenirea” si "partea" ce i s-ar cuveni dupa plecarea mamei la camin. Ce parte îi revine surorii mele? Ce drepturi are ea asupra apartamentului acestuia ? Cine oare ma poate lamuri cum trebuie procedat, ca mama sa-mi cedeze apartamentul, in totalitate, cumparat cu banii mei, caci nimeni n-a contribuit cu un leu ... ? Ce fel de act trebuie facut ? La cine sa ma adresez ? Cum trebuie procedat ?

Cu multumiri.

Sa incercam sa lamurim problemele pe rand:
1. Partea care se cuvine sorei, bineinteles doar dupa decesul mamei voastre, este de 1/4 din apartament.
2. Pana la decesul mamei ea nu are nici un drept asupra apartamentului.
3. Pentru a evita un eventual proces ulterior trebuie sa te adresezi unui notar public unde sa inchei impreuna cu mama un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.
Mii de multumiri ptr raspuns .... dar, fiind departe, pot oare împuternici pe o persoana din familie sa procedeze la semnarea acestei hârtii de catre un notar ? un verisor, de exemplu ? iar apoi, ce trebuie facut cu hârtia de la notar ?
Din nou multumiri :)
Poti mandata pe verisorul tau sa semneze contractul de vanzare-cumparare cu caluza de intretinere, in numele tau.
Procura pe care trebuie sa i-o dai in acest sens se incheie la notar.
Copia de pe contractul de vanzare-cumparare se va duce in termen de 30 de zile de la autentificarea contractului la administratia financiara pentru a face schimbarea de rol, de pe numele mamei pe numele tau.
De asemenea, puteti cere notarului sa faca demersurile in vederea inscrierii in cartea funciara a imobilului respectiv.
Poti mandata pe verisorul tau sa semneze contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, in numele tau.
Procura pe care trebuie sa i-o dai in acest sens se incheie la notar.
Copia de pe contractul de vanzare-cumparare se va duce in termen de 30 de zile de la autentificarea contractului la administratia financiara pentru a face schimbarea de rol, de pe numele mamei pe numele tau.
De asemenea, puteti cere notarului sa faca demersurile in vederea inscrierii in cartea funciara a imobilului respectiv.
Poti mandata pe verisorul tau sa semneze contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, in numele tau.
Procura pe care trebuie sa i-o dai in acest sens se incheie la notar.
Copia de pe contractul de vanzare-cumparare se va duce in termen de 30 de zile de la autentificarea contractului la administratia financiara pentru a face schimbarea de rol, de pe numele mamei pe numele tau.
De asemenea, puteti cere notarului sa faca demersurile in vederea inscrierii in cartea funciara a imobilului respectiv.