avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama la azil - sora mea doreste partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama la azil - sora mea doreste partaj

Buna ziua ! Cine ma poate ajuta, oare ? In anul 1991 am cumparat apartamentul pe care îl ocupam împreuna cu mama mea din 1978. L-am achitat in totalitate, iar mama mea, pensionara, a devenit astfel co-proprietara. In aceeasi perioada sora mea, a cumparat si ea apartamentul pe care il locuia, intr-un cartier vecin, devenind astfel proprietara. Dupa câtva timp m-am stabilit in strainate, iar sora mea la fel, astfel ca mama, singura si bolnava si îngrozita de ideea de a parasi tara si de a veni sa locuiasca impreuna cu mine, in prezent nu mai doreste sa-l locuiasca, ci doreste sa plece la un camin de batrani medicalizat. Demersurile sunt in curs, iar eu am propus mamei sa-i asigur cheltuielile de intretinere la camin, pensia ei fiind foarte redusa. Sora mea, ma someaza mereu, nu inceteaza sa ceara „mostenirea” si "partea" ce i s-ar cuveni dupa plecarea mamei la camin. Ce parte îi revine surorii mele? Ce drepturi are ea asupra apartamentului acestuia ? Cine oare ma poate lamuri cum trebuie procedat, ca mama sa-mi cedeze apartamentul, in totalitate, cumparat cu banii mei, caci nimeni n-a contribuit cu un leu ... ? Ce fel de act trebuie facut ? La cine sa ma adresez ? Cum trebuie procedat ?

Cu multumiri.
Cel mai recent răspuns: Gavril , utilizator 23:05, 23 Ianuarie 2007

Sa incercam sa lamurim problemele pe rand:
1. Partea care se cuvine sorei, bineinteles doar dupa decesul mamei voastre, este de 1/4 din apartament.
2. Pana la decesul mamei ea nu are nici un drept asupra apartamentului.
3. Pentru a evita un eventual proces ulterior trebuie sa te adresezi unui notar public unde sa inchei impreuna cu mama un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.
Mii de multumiri ptr raspuns .... dar, fiind departe, pot oare împuternici pe o persoana din familie sa procedeze la semnarea acestei hârtii de catre un notar ? un verisor, de exemplu ? iar apoi, ce trebuie facut cu hârtia de la notar ?
Din nou multumiri :)
Poti mandata pe verisorul tau sa semneze contractul de vanzare-cumparare cu caluza de intretinere, in numele tau.
Procura pe care trebuie sa i-o dai in acest sens se incheie la notar.
Copia de pe contractul de vanzare-cumparare se va duce in termen de 30 de zile de la autentificarea contractului la administratia financiara pentru a face schimbarea de rol, de pe numele mamei pe numele tau.
De asemenea, puteti cere notarului sa faca demersurile in vederea inscrierii in cartea funciara a imobilului respectiv.
Poti mandata pe verisorul tau sa semneze contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, in numele tau.
Procura pe care trebuie sa i-o dai in acest sens se incheie la notar.
Copia de pe contractul de vanzare-cumparare se va duce in termen de 30 de zile de la autentificarea contractului la administratia financiara pentru a face schimbarea de rol, de pe numele mamei pe numele tau.
De asemenea, puteti cere notarului sa faca demersurile in vederea inscrierii in cartea funciara a imobilului respectiv.
Poti mandata pe verisorul tau sa semneze contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, in numele tau.
Procura pe care trebuie sa i-o dai in acest sens se incheie la notar.
Copia de pe contractul de vanzare-cumparare se va duce in termen de 30 de zile de la autentificarea contractului la administratia financiara pentru a face schimbarea de rol, de pe numele mamei pe numele tau.
De asemenea, puteti cere notarului sa faca demersurile in vederea inscrierii in cartea funciara a imobilului respectiv.

Alte discuții în legătură

Ce documete si cat trebuie sa platesc pentru vanzarea unui ap de 2 cam jose manuel jose manuel buna ziua va rog sa-mi spuneti ce doc imi trebui pentru vanzarea ap si cat trebui sa platesc dar inainte sa va spun cum stau lucrurile:am cumparat ap in 2000 ... (vezi toată discuția)
Se poate renunta la anumite clauze inscrise in contract? ContSters42179 ContSters42179 Am contract de vanzare cumparare incheiat cu parintii cu clauza de intretinere si uzufruct, cu drept de a intra in posesie dupa decesul lor. Parintii se ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, revin la d-voastra cu urmatoarea speta. tocmai am ... ionica3727 ionica3727 Buna ziua, revin la d-voastra cu urmatoarea speta. Tocmai am fost imputernicita prin procura notariala sa pot semna actul de vanzare cumparare, pt un teren ... (vezi toată discuția)