Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Amenda pentru prezentarea copiei RCA la control, si nu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Amenda pentru prezentarea copiei RCA la control, si nu a originalului

Buna

Am luat azi o amenda deoarece am prezentat copia dupa asigurarea RCA politistului, si nu originalul. Mentionez ca am vigneta aia lipita pe parbriz si ca i-am spus ca de obicei tin actele in original acasa si copiile in masina pentru ca in cazul in care cineva mi-o fura sa nu o fure cu tot cu acte. M-a aburit spunandu-mi ca-mi da avertisment pentru alta fapta si punandu-ma sa semnez, am semnat, si dupa ce am plecat de la locul faptei am vazut ca mi-a dat de fapt 360 RON amenda pentru neprezentarea asigurarii. Am sanse la contestatie?

Va multumesc anticipat!
Trebuia sa specificati la Obiectiuni faptul ca ati prezentat copia RCA-ului, avand in vedere ca politistul nu a specificat acest fapt.
Puteti contesta actul sanctionator si sa atasati o copie dupa asigurare, din care sa rezulte ca era incheiata inainte de control.
Chestia e ca el m-a prostit spunandu-mi ca-mi da avertisment pentru o alta contraventie si m-a repezit sa semnez. Eu ca prostul am semnat si abia dupa ce am plecat de acolo mi-am dat seama ca de fapt el mi-a dat amenda. Masina mea e pe leasing si utilizatorul e o firma. Copia ce i-am prezentat-o mi-a fost trimisa de la firma in septembrie anul trecut prin fax (scrie asta in partea de sus a ei), asadar m-am gandit ca aceasta ar fi o dovada ca am copia de mult timp, nu am facut-o ulterior, dar nu stiu daca instanta va lua de bun asa ceva...
Am castigat procesul!
Felicitari, bravo!