Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale taxa tv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

taxa tv

sc nu am radio tv . ce trb facut sa nu platesc aceste taxe?
Exista o decizie a ICCJ prin care aceasta taxa a fost anulata.
Dar, din cate imi amintesc, guvernul a introdus-o intr-o alta lege in acest an.
Taxa se achita odata cu factura RENEL.
Cand incheiati contractul cu RENEL dati o declaratie pe proprie raspundere ca nu detineti aparat radio sau TV pentru a nu fi facturata. ;)
sint tot o s.c., si imi vine in fiecare an sa platesc taxa radio... de si eu sint intr un centru comercial, si platesc utilitati, deci nu platesc separat factura renel... deci nu am cum sa platesc nici taxa radio, mai ales ca nici nu beneficiez de acest serviciu...bineinteles, centrul comercial, ca si comodatar, plateste taxa radio. in acest context, cred ca e ilegal, sa ceri taxa, de 2 ori.. si de la comodatar, si de la comodant...
Da, aveti dreptate, este vorba despre o imbogatire fara just temei, dar daca nu reactionati in vreun fel, furnizorul profita pentru ca este in avantajul lui si, cat timp este un avantaj...;)
pai...actionam, ca eu nu platesc de 5 ani... chiar daca imi emit fgactura in fiecare an... am zis sa mi arate factura renel.. cu care platesc curentul, si bineinteles nu pot arata, ca nu am factura renel, din moment ce platesc utilitati ca si comodant....