Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nedeclarare apel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nedeclarare apel

va rog sa-mi mai spuneti si mie care ar fi pasii ce ar trebui urmati in cazul in care avokta care am avuto nu ia facut apelu,si din cate am inteles daca nu a fost inaintat apelu nu mai are sanse sai mai miceasca din pedeapsa,iar daca face recursul nu face decat sa mai amane arestarea.....el a avut proces pe 3 luna asta la care nu sa prezentat.mai are vreo sansa cel putin sai mai miceasca din pedeapsa ...?
Stimabila doamna,
Daca nu s-a facut apel , atunci , pe cale de consecinta , nu mai exista varianta recurs!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Deci , sunteti intr-o grava eroare! Ceea ce inseamna ca sentinta va ramane definitiva si irevocabila si ceea ce s-a stabilit in fond asa va ramane!
B-)
Daca avocatul ales nu s-a prezentat, fiind vorba despre un inculpat arestat, i se va asigura obligatoriu asistenta juridica de un avocat numit din oficiu. Acesta va trebui sa apere interesele inculpatului...;)
Stimata Cora , dvs nu ati auzit de sute de avocati din oficiu care in loc sa-si apere clientul cer condamnarea lui? Vreti sa va dau cazuri de condamnari la CEDO ale statului roman pentru aparare potrivnica?!!! B-)
cora2006 a scris:

Daca avocatul ales nu s-a prezentat, fiind vorba despre un inculpat arestat, i se va asigura obligatoriu asistenta juridica de un avocat numit din oficiu. Acesta va trebui sa apere interesele inculpatului...;)

nu ati auzit de sute de avocati din oficiu care in loc sa-si apere clientul cer condamnarea lui?

Eu nu am spus ce se intampla in sala de judecata, ci ceea ce trebuie sa se intample, adica avocatul, indiferent ca este ales sau din oficiu, trebuie sa-si exercite meseria cu profesionalism.
Daca nu, persoana prejudiciata de munca prestata de avocat poate sa apeleze la caile legale ce ii stau la indemana pentru a-l trage la raspundere civila, contraventionala, penala, disciplinara, materiala, dupa caz.
Si printre avocati, ca in orice alta meserie, exista avocati buni si ...mai putin buni, profesionisti si...mai putin...orica padure isi are uscaciunile ei, dar demnitatea de avocat impune si seriozitate, profesionalism, onestitate etc., calitati care nu se regasesc pe toate drumurile, ceea ce face ca unii avocati sa fie mai buni ca ceilalti...;)
dyenutza a scris:

va rog sa-mi mai spuneti si mie care ar fi pasii ce ar trebui urmati in cazul in care avokta care am avuto nu ia facut apelu,si din cate am inteles daca nu a fost inaintat apelu nu mai are sanse sai mai miceasca din pedeapsa,iar daca face recursul nu face decat sa mai amane arestarea.....el a avut proces pe 3 luna asta la care nu sa prezentat.mai are vreo sansa cel putin sai mai miceasca din pedeapsa ...?

Pentru partite care nu au fost prezente la ultimul termen, cand s-a iesit la fond, termenul de apel curge de la data comunicarii minutei si nu de la data pronuntarii.
Deci, este posibil sa mai fiti in termen pentru a declara apel....