avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cazier Fiscal
Discuție deschisă în Executare silită

Cazier Fiscal

Buna seara!
Masurile de executare silita efectuate asupra unui contribuabil se trec in cazierul fiscal al acestuia? Executarea silita a constat intr-o somatie bazata pe neplata impozitelor + amenzi de circulatie, fara a fi vorba de infractiuni.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MIRCEA C. , utilizator 22:45, 17 Martie 2010
Pedepsele pt savarsirea de infractiuni apar in cazierul judiciar ( condamnari si amenda penala).
In cazierul fiscal apar sanctiunile financiare ( prevazute de Codul fiscal, legile financiare, vamale ).
Datoriile la fisc ( impozite+amenzi) pot aparea in certificatele fiscale.

Procedura executarii silite nu apare nicaieri, in astfel de documente.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2010
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier fiscal oltul oltul in cazierul fiscal apare ca am fost condamnat pt inselaciune? (vezi toată discuția)
Probleme la cazier ioanatudor5 ioanatudor5 In urma cu 1 an un var a fost prins intr-un magazin sportiv furind.Arecunoscut fapta a fost dus la politie unde a dat o declaratie dupa care la aproximativ 4 ... (vezi toată discuția)
Sanctiune cu caracter administrativ Andrei9208 Andrei9208 Buna ziua, Anul trecut am avut o problema cu politia, iar de vreo saptamana mi-a venit o amenda acasa. In amenda scrie ca fapta in continutul ei concrect ... (vezi toată discuția)