Forum Discuţii juridice Executare silită Cazier Fiscal
Discuție deschisă în Executare silită

Cazier Fiscal

Buna seara!
Masurile de executare silita efectuate asupra unui contribuabil se trec in cazierul fiscal al acestuia? Executarea silita a constat intr-o somatie bazata pe neplata impozitelor + amenzi de circulatie, fara a fi vorba de infractiuni.
Multumesc!
Pedepsele pt savarsirea de infractiuni apar in cazierul judiciar ( condamnari si amenda penala).
In cazierul fiscal apar sanctiunile financiare ( prevazute de Codul fiscal, legile financiare, vamale ).
Datoriile la fisc ( impozite+amenzi) pot aparea in certificatele fiscale.

Procedura executarii silite nu apare nicaieri, in astfel de documente.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Multumesc pentru raspuns!