avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit PIERDERE FISCALA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

PIERDERE FISCALA

Buna seara,
Firma a fost in 2003 platitoare de imp pe venit si a inreg la sf anului pierdere contabila de 204 ron.
Apoi din 01.01.2004 a fost platitoare de imp pe profit. Pana la sfarsitul anului 2007 a fost tot pe profit, dar nu a acoperit pierderea din 2003. La sfarsitul anilor 2008, 2009 a inreg pierdere contabila.
Astfel ca la 31.12.2009 soldul creditor al contului 1171 este de 1998 ron si soldul debitor a lui 121 este de 197 ron. Pot sa acopar pierderea din 2003 cand era micro? Si ce trec la pierderea fiscala din anii trecuti in decl 101?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 11:21, 18 Martie 2010
Notiunea de pierdere fiscala care se poate reporta in anii urmatori este aplicabila numai societatilor platitoare de impozit pe profit.
Pierderea fiscala la societatile platitoare de impozit pe venit nu exista
Acolo discutam de pierdere contabila , care se acopera cf legii contabile .
Asadar:pierderea de la 2003 este contabila si o veti acoperi cf art 19 din legea 82:
(4)Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor.
Pierderea anilor 2008, 2009 este contabila dar si dpdv fiscal o puteti acoperi , pentru ca de la 01.01.2004 sinteti pe impozit pe profit .
In acest caz, este aplicabil :
art 26 cf
(4) Contribuabilii care au fost plătitori de impozit pe venit şi care anterior au realizat pierdere fiscală intră sub incidenţa prevederilor alin. (1), respectiv alin. (5), de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu. Această pierdere se recuperează pe perioada cuprinsă între data înregistrării pierderii fiscale şi limita celor 5 ani, respectiv 7 ani, după caz.
*)- nota- nu intrati la 7 ani, ci la 5; numai pierderea de la 2009 inclusiv se poate acoperi in 7 ani.
Important este ca modul in care se decide acoperirea pierderii este hot. AGA, la propunerea adminstratorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende andymi andymi Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o microintreprindere care pana la 01.02.2013 a fost platitoare de impozit pe profit poate sa repartizeze profitul obtinut ... (vezi toată discuția)
Repartizarea profitului anului 2009 maricos maricos la sf anului 2009 am profit 1169 lei si am facut inregistrarea 129=117 1169 lei este bine si ce inregistrari trebuie sa mai fac cu privire la ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea pierderii contabile marrietta marrietta sunt in incurcatura: intrebarea mea este una care ma framanta, pierderea raportata prin bilantul din iunie 2009 se inregistraza la iulie 2009 1171=121 sau ... (vezi toată discuția)