Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conditii de eliberare a unei foi de observatie clinice ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conditii de eliberare a unei foi de observatie clinice generale

Buna ziua,
lucrez intr-un spital municipal si am primit la adresa unitatii solicitarea unei persoane de a i se elibeba foaia de observatie clinica generala , pe motiv ca i-a solocitat-o avocatul pt a o putea folosi ca proba in instanta.
Medicul care l-a tratat in spitalul nostru nu este de acord cu aceasta solicitare pe motiv ca acest document nu se elibereaza iar pacientul nu poate avea acces la informatiile din ea ci doar la foaia de externare.(fac precizarea ca aceasta persoana a fost internata la sectia de psihiatrie)
Putem elibera o fotocopie a acestui document cu stampila unitatii ca fiind conforma cu originalul intrucat solicitare a fost facuta de persoana in cauza si nu de o terta persoana?
Daca da, care este baza legala?
Va multumesc.

Ce ai facut in final, pentru ca si pe mine ma intereseaza daca este legal eliberarea unei copii dupa FO