Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decontare bon si factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decontare bon si factura

e adevarat ca daca bonul fiscal nu are stampila pe verso nu e valabil si daca valoarea lui depaseste 100 lei , atunci e obligatoriu factura
ma refer la valabilitatea lui in registru plati - incasari
si as mai avea o intrebare : in registru plati - incasari se trece suma fara TVA de pe factura?
va multumesc
Buna,

Singurul bon care este deductibil indiferent de valoare si care nu necesita factura este cel de benzina,care trebuie sa aiba stampila unitatii emitente(ca orice document de plata sau incasare prin casierie),numele,codul fiscal al fimei pentru care se face alimentarea si nr.masinii.
Restul bonurilor se pot deconta, dar nu sunt deductibile.Dar trebuie sa aiba stampila unitatii emitente.
Daca e vorba de registrul de casierie se trece valoarea totala a bonului sau chitantei(cat se plateste) si care poate fi chiar valoarea facturii sau mai putin.

Felicia

multumesc pt raspuns!
va rog sa imi spune-ti care e diferenta intre posibilitatea de decontare a bonurilor dar nu sunt deductibile
e vorba de registrul incasari-plati a unui PFA
va multumesc
[ link extern ]

sunt tot felul de discutii desppre Pfa....poate va lamuriti

dupa ce am scris am vazut ca e reg de plati-incasari si ca e vorba de Pfa:)

bonurile fiscale care au stampila emitentului se pot deconta prin casierie chiar daca nu sunt insotite de factura(cu exceptia bon combustibil)dar nu sunt deductibile la calculul impozitului pe profit la firme.....
la Pfa..probabil ......impozit pe venit

O zi buna!

Chiar daca documentul are atasat un NIR sau un decont de cheltuieli in cazul unui PFA, tot nu sunt deductibile la calculul impozitului pe venit acele bonuri fara factura?
cactusul, utilizator
@vivov
daca depasesc valoarea de 100 ron este obligatoriu sa se intocmeasca factura pentru acel bon , daca nu are factura nu se inregistreaza .