Forum Discuţii juridice Executare silită auto
Discuție deschisă în Executare silită

auto

buna ziua,
as vrea sa cumpar o masina la mana a doua si as dori sa o trec pe numele sotie deoarece eu am un credit la o banca pe care nu l-am achitat si a fost trimis la executare.
daca trec masina pe numele sotie atunci executorul va mai putea pune sechestru pe masina?
Mentionez faptul k eu nu detin nici un bun pe numele meu.
multumesc!
mai bine pe numele socrilor, bunurile comune ale sotilor pot fi executate...
Multumesc
Daca sotia are un depozit in lei la o banca si are si salariu acolo, executorul poate sa ii blocheze contul ei? :O
daca sotia este coplatitoare in contractul de credit, se va institui poprire atat pe veniturile ei, cat si pe toate conturile de la banci!
Creditul este cu vreo 2 ani inainte sa ma casatoresc.......deci nu prea are sotia deloc de-a face cu el....
te gasesc prin administratiile financiare /CNP si conform codului de procedura civila ti se va retine 1/3 din venituri, dar nu vei putea sa-ti incasezi salariul pe card deoarece ai conturile blocate la toate bancile, in cazul executarii silite executorul, in baza contractului de credit-care este titlul executoriu, va putea cere bancilor blocarea conturilor bancare si indisponibilizarea sumelor prezente si viitoare.

solutia este incasarea salariului de la casierie-daca este de acord angajatorul!