avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Exemplu de calcul impozit pe venit din drepturile de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Exemplu de calcul impozit pe venit din drepturile de proprietate intelectuala

As dori daca ar putea cineva sa faca un exemplu ca pt prosti :D cu cifre,despre cum se calculeaza exact impozitul pe venit, sa zicem in cazul unei persoane care realizeaza o lucrare monumentala, cu tot cu asigurarile sociale. Sa presupunem ca acesta obtine un venit de 20.000 lei in luna martie 2009. TVA-ul nu ma intereseaza. Din codul fiscal nu imi dau seama exact cum este cu cota de 10% si cea de 16%.

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: zizi_laura , utilizator 10:13, 19 Martie 2010
platitorul va retine o cota de 10%, adica 2.000 lei, reprezentand plata anticipata.

in cazul lucrarilor de arta monumentala, legea va stabileste cheltuieli deductibile in cota de 50%, adica 10.000 lei.

inafara de aceste cheltuieli, va puteti deduce si cheltuielile cu contributiile sociale obligatorii platite in anul fiscal de referinta, adica 2009, de X lei (in functie de contractul semnat cu casele de asigurari)

impozit venit (Y) = (20.000 - 10.000 - X) x 16%

rest plata impozit = Y - 2.000 lei (suma retinuta de platitor)




Am inteles acum. Multumesc mult pt raspuns si pt promptitudine :D
Adica mai am o intrebare. CASS nu se calculeaza cu cota de 5,5% din (20.000-10.000) ?
unii zic 5,5%, altii sustin 6,5% pentru anul 2009.

cota se aplica veniturilor impozabile, adica venit brut - chelt deductibile.

ca sa fie deductibila cheltuiala cu asigurarea trebuia platita efectiv in anul 2009, chiar daca termenul de plata era 25 ian 2010.
Deci e bine cum am calculat mai sus pt exemplul dat, nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor completare declaratie d200 pentru pfa sistem real bluesky_c3 bluesky_c3 Urmeaza sa completez D200 pentru anul 2015 si as avea nevoie de putin ajutor. [b]1. Venitul brut[/b] = cat am incasat in tot anul anterior. [b]2. ... (vezi toată discuția)
Impozit pe drept de autor Luminita Musat Luminita Musat Buna ziua. La incheierea unui contract pe drept de autor, impozitul retinut este tot de 10% ? Multumesc. O zi buna. (vezi toată discuția)
Mãrfuri pe piaþa internã si bar de noapte Luy20 Luy20 Buna seara. Am o problema la fiscalitate care imi da batai de cap: 5.1. Un agent economic a înregistrat cumulat în primele 2 trimestre ale anului ... (vezi toată discuția)