Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe drept de autor
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe drept de autor

Buna ziua.
La incheierea unui contract pe drept de autor, impozitul retinut este tot de 10% ?
Multumesc.
O zi buna.
Impozitul nu a fost de 10 % niciodata, el a fost de 16 % dar se admitea o cota forfetara de cheltuieli deductibile de 40 % ceea ce insemna (16%-16%x0,4) = 9,6%. Prin urmare impozitul era de 9,6% in acceptiunea formularii dvs. si nu de 10%.

NOTA:
Pentru lucrari de arta monumentala cota de cheltuilei deductibile era de 50% din venitul brut. ( art.50 din Codul fiscal)

Incepand cu 01 iulie 2010 prin OUG 58/2010, cota forfetara de cheltuieli deductibile s-a redus de la 40% la 20% si prin urmare impozitul datorat in final va fi de ( 16%-16%x0.2) = 12,8 %.

ALTA NOTA:

Dar daca consideri ca chletuielile tale sunt mai mari de 20% poti tine evidenta contabila in sistem real si sa platesti la venitul realizat impozitul de 16 % adica la = venitul brut - cheltuilei deductibile ( indiferent cat de mari ar fi aceste cheltuieli)
COMPLETARE:
- cheltuiala deductibila pentru lucrari de arta monumentala a ramas la 50%.
Mai sus am facut o eroare precizand ca, cota pentru lucrari monumentale a ramas de 50%, imi cer scuze si fac urmatoarea RECTIFICARE:
- cheltuiala pentru lucrari de arta monumentala nu a ramas la 50% ci s-a redus si ea la cota de 25% (conform OUG 58/2010, art.I, pct.10.)