Forum Discuţii juridice Executare silită ex. silita in insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

ex. silita in insolventa

Buna,

Am primit bo in alb, drept garantie pt. plata. Nu mi s-a facut plata, si avand niste bo deja refuzate si investite, le-am pus in executare pe acelea.

Acum sc a intrat in insolventa. Pot sa cer recuperarea chelt. pricinuite de ex. silita? daca bo respective pt. care am cerut ex. silita erau deja platite?
Teoretic, procesul-verbal incheiat de catre executorul judecatoresc privind cheltuielile de executare, reprezinta titlu executoriu.
Inscrieti-va la masa credata si cu aceste sume.Oricum, in functie de situatia societatii respective, veti primi toata suma, doar o parte sau deloc.
art. 36 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei
De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acţiunile judiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra debitorului sau bunurilor sale, cu excepţia căilor de atac declanşate de debitor.