Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptia raspunderii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptia raspunderii penale

in cazul in care parchetul spune ca a intervenit prescriptia raspunderii penale, mai stabileste existenta faptei, respectiv a vinovatiei?

desi nu fac penale, acesta este dos pe care -l am maine#-o
ContSters126925, utilizator
Depinde de fapta! Daca ar fi vorba de un fals intr-un act (spre exemplu), fals ce a pricinuit o paguba, s-ar putea merge si pe civil, in conditiile art 184 C.p.c. sau a art 2 din decretul 167/1958. Poate detaliaza userul despre ce este vorba pentru a putea trage niste concluzii certe.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Daca e vorba de prescriptie in civil pe orice ar merge tot aia este.
Dreptul penal a fost gandit mult mai tarziu decat dreptul civil...
Consecintele juridice pot fi imprevizibile...dar cui ii pasa...in afara avocatilor...

avocat Claudiu Lascoschi
Este vorba de o fapta de abuz in serviciu din 2003, in urma careia ar exista o presupusa paguba materiala.
In cazul in care a operat prescriptia raspunderii penale , raspunderea pentru fapta savarsita este inlatura , procesul penal inceteaza .
Desigur, inculpatul poate cere continuarea acestuia, in vederea dovedirii nevinovatiei.