Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Raspuns neclar la obiectiunile expertizei
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Raspuns neclar la obiectiunile expertizei

Buna seara,
Vreau sa stiu va rog ce se poate face daca expertul raspunde intr-un final(adica dupa un an si ceva) la obiectiunile facute dar acest raspuns nu este clar absolut deloc. Pot cere inlocuirea acestuia si efectuarea unei noi expertize? In ce conditii?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
puteti cere o contra-expertiza ( o a doua expertiza) dar nu e sigur ca instanta va admite efectuarea acesteia...;)
In conditiile in care expertiza nu a raspuns concret la toate obiectivele dispuse de instanta,se poate solicita supliment de expertiza ,sau contra expertiza,iar dvs puteti solicita expert parte
Nu a raspuns concret la expertiza deoarece nu a identificat imobilul daca face sau nu parte din alt imobil . Acest supliment la expertiza se face tot de acest expert sau acesta va fi inlocuit?
Buna ziua,
Daca expertul desemnat nu a raspuns la obiectivele stabilite de instanta, puteti:
- face obiectiuni la raportul depus la dosar;
- cere refacerea integrala a expertizei, de catre acelasi expert;
- cere inlocuirea expertului cu un altul si efectuarea unei noi expertize.
In toate cazurile, e bine sa aveti un Expert Consilier (parte).
Cu stima,
In acest moment aveti posibilitatea de a solicita in principal refacerea expertizei,expertul nerespectand dispozitiile instante(daca este asa) sau puteti solicita efectuarea unei noi expertize(contraexpertize) de catre trei experti.
Si la aceasta noua expertiza aveti posibilitatea legala sa formulati obiectiuni.