avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general scutirea de tva a chiriilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

scutirea de tva a chiriilor

Lucrez la o firma care isi desfasoara activitatea intr-un spatiu inchiriat. Conform contractului de inchiriere incheiat anul trecut la valoare chiriei este trecuta suma +tva iar de fiecare data s-a emis factura cu tva.
Insa am inteles ca de la 1 ianuarie 2007 NU se mai plateste tva la chirie.
Este adevarat? daca da va rog sa imi spuneti in ce lege sau ordonanta este precizat acest lucru deoarece propietarul emite in continuare factura cu tva.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai urgent
Cel mai recent răspuns: Stefania Paraschiva , Contabil 01:41, 9 Februarie 2007
Vezi prevederile Codului Fiscal de la 01.01.2007 si Normele metodologice de aplicare a Codului Fiscal.
...mai exact Art.141 lit.k din noul Cod fiscal
...mai exact Art.141 lit.k din noul Cod fiscal
cine e proprietarul?
stai de vb cu cineva din cadrul societatii (director economic). vezi poate are alt regim
din art 141 lit k nu intel nimic. se poate explica mai clar scutirea de tva a chiriilor?
eu am date spre inchiriere 2 masini unei firme de taxi , masinile sunt pe firma, emiteam factura cu tva totalul facturii fiind 1500, sa inteleg ca acum ar trebui sa incasez mai putin cu 19%

Alte discuții în legătură

Recuperare tva Cris2005 Cris2005 Firma pe care o reprezint a incheiat un contract de inchiriere a unui imobil, de la o firma romaneasca, platitoare de TVA. Firma proprietara emite in fiecare ... (vezi toată discuția)
Cu sau fara tva la factura de inchiriere spatiu? gabon77 gabon77 AM UN BIROU DE INCHIRIAT PE FIRMA LA UN PARTID POLITIC ,FACTURA EMIT CU SAU FARA TVA? MULTUMESC (vezi toată discuția)
Chirie fara tva companie cu mai multe spatii danileo danileo Buna ziua, Avem o firma platitoare de tva care detine mai multe cladiri de birouri, facturand normal cu tva chiria catre chiriasi. Este posibil sa avem ... (vezi toată discuția)