avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent !!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent !!!

am nevoie de carnetul meu de munca, dar fostul angajator nu mi l-a dat nici pana acum.In cat timp de la demisie trebuie inregistrata aceasta la ITM? daca angajatorul nu a facut asta, pot trimite o instiintare la ITM?
cum se procedeaza? fostul angajator e pasibil de amenda in cazul in care nu a respectat termenul de inchidere a cartii de munca?


multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ne_nicku , utilizator 21:55, 18 Ianuarie 2007


[am nevoie de carnetul meu de munca, dar fostul angajator nu mi l-a dat nici pana acum.In cat timp de la demisie trebuie inregistrata aceasta la ITM? daca angajatorul nu a facut asta, pot trimite o instiintare la ITM?
cum se procedeaza? fostul angajator e pasibil de amenda in cazul in care nu a respectat termenul de inchidere a cartii de munca?


Mai intai, ce anume te intereseaza? Recuperarea carnetului sau sanctionarea patronului?

Da, poti trimite o instiintare la ITM.
Cum procedezi? - O scrii, spui de ce ai scris-o, si le-o trimiti.
Daca e pasibil de amenda sau nu, prea putin ar trebui sa te intereseze in conditiile in care tu nu ti-ai rezolvat problema.
Daca nu-ti dau cartea de munca voluntar, trimite-le prin notar o notificare in acest sens, dupa care ii dai in judecata. Nu au dreptul sa opreasca nicio carte de munca dupa ce relatiile de munca dintre angajator si angajat au incetat.


[am nevoie de carnetul meu de munca, dar fostul angajator nu mi l-a dat nici pana acum.In cat timp de la demisie trebuie inregistrata aceasta la ITM? daca angajatorul nu a facut asta, pot trimite o instiintare la ITM?
cum se procedeaza? fostul angajator e pasibil de amenda in cazul in care nu a respectat termenul de inchidere a cartii de munca?


Mai intai, ce anume te intereseaza? Recuperarea carnetului sau sanctionarea patronului?

Da, poti trimite o instiintare la ITM.
Cum procedezi? - O scrii, spui de ce ai scris-o, si le-o trimiti.
Daca e pasibil de amenda sau nu, prea putin ar trebui sa te intereseze in conditiile in care tu nu ti-ai rezolvat problema.
Daca nu-ti dau cartea de munca voluntar, trimite-le prin notar o notificare in acest sens, dupa care ii dai in judecata. Nu au dreptul sa opreasca nicio carte de munca dupa ce relatiile de munca dintre angajator si angajat au incetat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sesizare itm - salarii la negru mimi.ivascu mimi.ivascu Buna ziua, In cazul in care angajatul unei firme denunta firma in cauza pentru acordarea salariului la negru, angajatul este pasibil de vreo amenda? Unde ... (vezi toată discuția)
Refuz semnare fisa de lichidare = nu se elibereaza cartea de munca ? BadilaR BadilaR Buna ziua Ma confrunt cu urmatoarea situatie : mi-am dat demisia de la actualul loc de munca am respectat perioada de preaviz ceruta de lege , mi-am facut ... (vezi toată discuția)
Cum sa imi recuperez cartea de munca?? diana2202 diana2202 patronul meu zice ca m-a dat in judecata pentru neglijenta din serviciu(am introdus mai multe credite in aparatul de joc si clientul a jucat pe banii ... (vezi toată discuția)