Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent !!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent !!!

am nevoie de carnetul meu de munca, dar fostul angajator nu mi l-a dat nici pana acum.In cat timp de la demisie trebuie inregistrata aceasta la ITM? daca angajatorul nu a facut asta, pot trimite o instiintare la ITM?
cum se procedeaza? fostul angajator e pasibil de amenda in cazul in care nu a respectat termenul de inchidere a cartii de munca?

multumesc anticipat

[am nevoie de carnetul meu de munca, dar fostul angajator nu mi l-a dat nici pana acum.In cat timp de la demisie trebuie inregistrata aceasta la ITM? daca angajatorul nu a facut asta, pot trimite o instiintare la ITM?
cum se procedeaza? fostul angajator e pasibil de amenda in cazul in care nu a respectat termenul de inchidere a cartii de munca?

Mai intai, ce anume te intereseaza? Recuperarea carnetului sau sanctionarea patronului?

Da, poti trimite o instiintare la ITM.
Cum procedezi? - O scrii, spui de ce ai scris-o, si le-o trimiti.
Daca e pasibil de amenda sau nu, prea putin ar trebui sa te intereseze in conditiile in care tu nu ti-ai rezolvat problema.
Daca nu-ti dau cartea de munca voluntar, trimite-le prin notar o notificare in acest sens, dupa care ii dai in judecata. Nu au dreptul sa opreasca nicio carte de munca dupa ce relatiile de munca dintre angajator si angajat au incetat.

[am nevoie de carnetul meu de munca, dar fostul angajator nu mi l-a dat nici pana acum.In cat timp de la demisie trebuie inregistrata aceasta la ITM? daca angajatorul nu a facut asta, pot trimite o instiintare la ITM?
cum se procedeaza? fostul angajator e pasibil de amenda in cazul in care nu a respectat termenul de inchidere a cartii de munca?

Mai intai, ce anume te intereseaza? Recuperarea carnetului sau sanctionarea patronului?

Da, poti trimite o instiintare la ITM.
Cum procedezi? - O scrii, spui de ce ai scris-o, si le-o trimiti.
Daca e pasibil de amenda sau nu, prea putin ar trebui sa te intereseze in conditiile in care tu nu ti-ai rezolvat problema.
Daca nu-ti dau cartea de munca voluntar, trimite-le prin notar o notificare in acest sens, dupa care ii dai in judecata. Nu au dreptul sa opreasca nicio carte de munca dupa ce relatiile de munca dintre angajator si angajat au incetat.