Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... legea spalarii banilor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

legea spalarii banilor

Buna ziua ,
stie cineva ce obligatii au persoanele juridice referitor la legea prevenirii spalarii banilor ???

Multumesc
buna ziua
prevederile le gasiti in legea 656/2002
incercati si [ link extern ] /
in sectiunea legislatie
persoanele care fac obiectul reglementarii, in sensul ca trebuie sa indeplineasca anumite criterii ( instruire de personal, norme de prevenire, cunoasterea clientelei, etc ) sunt enumerate la art.8
cu toate acestea , in opinia mea, orice tranzactie cu numerar in cursul unei zile bancare care atinge limita de 15000 euro sau echivalent trebuie raportata, idiferent daca esti persoana fizica sau juridica
succes
dan oancea, utilizator
daca o soc com acumuleaza in decursul a catorva ani (in special ultimii 2) in contul 455-asociati conturi curente (exista contract de imprumut societate de catre asociati) o suma ce depaseste echivalentul celor 15000 E .ce se intampla?
suma s-a acumulat pe parcurs atunci cand firma nu dispunea de fonduri banesti suficiente . s-au facut restituiri tot asa pe parcurs dar nu s-a acoperit suma imprumutata . s-au facut niste modernizari si achizitii de utilaje , tot asa treptat ,unul din asociati contractand un credit ipotecar la o banca. a venit criza , forfetarul enorm la cifra de afaceri , firma a avut pierdere si are in continuare, ce e de facut ???
va multumesc mult !
din cate inteleg dvs aveti o problema cu soldul de casa si nu de spalare de bani ; din cate stiu eu nu mai exista de multa vreme limita la soldul de casa
ar fi bine sa adresati intrebarea dvs in sectiunea de contabilitate sau pe un site special de contabilitate
legea este foarte clara 15000 euro / zi bancara printr-o singura operatiune sau prin operatiuni legate intre ele
daca nu faceti parte din categoria de persoane enumerate la pct.8 din lege , nu aveti decat obligatia declararii sumei la onpcsb , daca se indeplineste conditia de mai sus
cu respect
cu toata consideratia ,nu este vorba de soldul de casa, sumele au fost mici si chiar f mici, sub plafonul platilor din casa de 5000 lei catre acelasi furnizor , iar majoritatea s-au platit prin banca , dar ele s-au adunat in contul 455. patronii au dorit sa faca modernizari pt a spori eficienta (mai precis au zis :punem niste bani , scoatem profit si-i recuperam din dividende) . in acest caz cum trebuia procedat ?sa declar la onpcsb fiecare suma ??? exemplu : facturile de curent si gaze, firma nu dispune de fonduri banesti,vine scadenta , trebuie platite ,patronii imprumuta firma , se platesc facturile , se aduna sold in 455-asociati conturi curente.cand sunt bani se restituie dar nu in totalitate.patronii mai au fiecare alte surse de venit :salarii , pensii . alt ex:au pus centrala termica si calorifere ,daca nu au ajuns banii au depus si s-au platit , precizez in timp . eu , ca si contabil am obligatia declararii sumelor imprumutate ??? sau este vorba doar daca se depaseste 15000E/zi bancara , chiar daca in balanta se aduna luna de luna sume . aici cer lamuriri
doar 15000 eu/zi bancara, 1 operatiune sau operatiuni cumulate in numele aceleasi persoane
contul de asociati poate atinge tavanul ca suma....ca-i aveti fizic sau nu asta este alta poveste
referitor la obligatia dvs ca contabil sa faceti raportarea.....este fals sa credeti asa ceva, cu exceptia in care v-au numit patronii in aceasta postura, deci trebuie sa existe o decizie interna
cu stima