Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pentru cate persoane poate vota o persoana in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pentru cate persoane poate vota o persoana in sedintele de bloc?

La noi in bloc sunt 10 apartamente libere, iar administratorul voteaza de fiecare data pentru cele 11 apartamente (cel personal + cele 10 libere). Blocul are 44 de apartamente, iar administratorul are din start 25% din voturi la sedintele de bloc. Vroiam sa va intreb daca e legal acest lucru, daca exista o lege care spune cate apartamente poate reprezenta o persoana din bloc?
Multumesc anticipat,
Daca are imputernicire atasata la sedinta poate vota.
Daca voteaza fara imputernicire puteti sa anulati procesul-verbal.

avocat Claudiu Lascoschi
Daca are imputernicire de la proprietarii respectivi poate reprezenta una sau mai multe persoane - nu e specificat un numar.
Legea 230/2007
Art.25.1
c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;
d) un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta unul sau mai multi membri absenti, daca prezinta imputernicire semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza;
elga50, moderator
Si eu cred ca are imputernicire.
Verificati acest aspect si apoi reveniti.

avocat Claudiu Lascoschi
eu n-as fi asa convins ca are acea imputernicire. daca ar fi avut, pentru evitarea oricaror discutii, ar fi aratat neintrebat acele imputerniciri.
dar de ce sint libere cele 10 apartamente ?
Daca sunteti atat de sigur ca nu are imputerniciri puteti deschide proces.
Faptul ca 10 apartamente sunt libere nu inseamna neaparat ca nu ar avea imputerniciri.

avocat Claudiu Lascoschi