Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna seara,

va rog sa-mi spuneti cine si ce drepturi au sotia decedatului si cei 3 copii .

va multumesc!
in situatia dv. sotia supravietuitoare are 0 cota de 5/8 din masa succesoarala iar copii 3/8.
1/4 are sotia din masa succesorala si copiii 3/4.
Si bineinteles ramane cu jumatatea ei din bunurile comune ( de aceea se ajunge intr-adevar la 5/8, dar numai in situatia in care bunurile sunt toate comune).
Asta daca ne raportam la bunurile comune dobandite de sotii in timpul casatoriei.Din masa succesorala a defunctului sotia va mosteni 1/4 iar 3/4 cei 3 copii.