Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe vinzare apartament mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe vinzare apartament mostenit

Am mostenit un apartament de la parintii mei care din pacate s-au strins din viata. As dori sa aflu ce taxe/impozite voi avea de platit daca doresc sa vind apartamentul acum, sau peste mai mult de 3 ani.
Multumesc,
Aveti de platit impozitul anual aferent imobilului iar daca vindeti apartamentul : trebuie sa faceti carte funciara + intabulare (daca nu sunt facute) si sa platiti taxele notariale in functie de valoarea declarata a imobilului .
Impozitul pe transferul de proprietate este platit de catre vanzator si se calculeaza astfel:
a) pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:
- 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobandite la o data mai mare de 3 ani:
- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.
Cumparatorul plateste onorariul notarului+TVA (acesta se calculeaza in functie de pretul din grila al apartamentului), timbrul judiciar si intabularea proprietatii pe numele sau.