Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenzi circulatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenzi circulatie

vreau sa aflu daca amenzile de circulatie se prescriu si in ce conditii ?
~ Conținut șters la cerere ~
art. 131 cod procedura fiscala
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

art. 133 din acelasi act normativ
Termenul de prescripţie prevăzut la art. 131 se întrerupe:
a) în cazurile şi în condiţiile stabilite de lege pentru întreruperea termenului de prescripţie a dreptului la acţiune;
b) pe data îndeplinirii de către debitor, înainte de începerea executării silite sau în cursul acesteia, a unui act voluntar de plată a obligaţiei prevăzute în titlul executoriu ori a recunoaşterii în orice alt mod a datoriei;
c) pe data îndeplinirii, în cursul executării silite, a unui act de executare silită;
d) în alte cazuri prevăzute de lege.

O nr 2/2001 Art 13 Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei
Art 14 Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca PV de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii
ynocentta, utilizator