Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... infiintare AF sau PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

infiintare AF sau PFA?

Buna seara,

Ce ar trebui sa infiintez pentru o gogoserie,afacere in familie,o Asociatie Familiara sau un PFA?
Daca vreau sa lucrez cu sotul si copilul este ok PFA?

Multumesc pentru raspunsuri.

O seara buna.
Indicat ar fi o intreprindere Individuala ( II ) sau Intreprindere Familiala( IF ).
In primul caz se pot face angajari
In al doilea caz, pot lucra doar membrii IF
In cazul PFA, toata activitatea trebuie desfasurata cu forte proprii, doar de persoana autorizata
Notiunea de asociatie familiala nu se mai foloseste ea a fost inlocuita cu IF (OG 44/2008)
mayer, utilizator
multumesc pentru raspuns.