avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... infiintare AF sau PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

infiintare AF sau PFA?

Buna seara,

Ce ar trebui sa infiintez pentru o gogoserie,afacere in familie,o Asociatie Familiara sau un PFA?
Daca vreau sa lucrez cu sotul si copilul este ok PFA?

Multumesc pentru raspunsuri.

O seara buna.
Cel mai recent răspuns: IOANA LUCA , utilizator 08:04, 21 Martie 2010
Indicat ar fi o intreprindere Individuala ( II ) sau Intreprindere Familiala( IF ).
In primul caz se pot face angajari
In al doilea caz, pot lucra doar membrii IF
In cazul PFA, toata activitatea trebuie desfasurata cu forte proprii, doar de persoana autorizata
Notiunea de asociatie familiala nu se mai foloseste ea a fost inlocuita cu IF (OG 44/2008)
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Martie 2010
mayer, utilizator
multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatia familiala - sotul poate lucra daca are statutul de salariat la o s.c? SIMON ERZSEBET SIMON ERZSEBET daca deschid o asociatie familiala sotul poate sa lucreze cu mine daca este angajat la o firma ?(SRL) cam cat costa totul ca sa deschid ?(am sediul) multumesc (vezi toată discuția)
Pfa poate angaja? petronela_marila petronela_marila BUNA ZIUA.AM UN PFA MAGZIN DE IMBRACAMINTE.POT SA-MI ANGAJEZ SOTUL SOFER CU CONTRACT DE MUNCA INDIVIDUAL?DIN CATE AM CITI IN OG.44/2008 ATATA TIMP CAT AM FAPTE ... (vezi toată discuția)
Functionare simultan if si i.i. Stefi1221 Stefi1221 Stimați Domni! Cerere informații în legătură cu ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de ... (vezi toată discuția)