avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator srl cetatean strain
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator srl cetatean strain

Sunt casatorita cu un cetatean strain si as dori sa fie administrator la societatea mea ( srl). Mentionez ca se afla legal in romania si urmeaza sa depuna actele pentru permisul de sedere temporara. Din 2007 nu mai este nevoie de permis de munca pentru strainii casatoriti cu cetateni straini. deci, care sunt conditiile in care un cetatean strain poate fi angajat ca administrator al unei societati in Romania? ce demersuri trebuie sa fac? Trebuie o declaratie autentificata la notar?

multumesc
Cel mai recent răspuns: sasha , utilizator 01:41, 20 Ianuarie 2007
Administrator il numesti prin act aditional la actul constitutiv, daca nu este si asociat. Il incadrezi in munca pe baza unui CIM pe o functie conforma cu studiile lui. Asa e, din 01.01.2007 daca este casatorit cu un cetatean roman, nu mai are nevoie de permis de munca. Actele de studii trebuie traduse si legalizate in mod sigur.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator srl cetatean strain tagore tagore Sunt casatorita cu un cetatean strain si as dori sa fie administrator la societatea mea ( srl). Mentionez ca se afla legal in romania si urmeaza sa depuna ... (vezi toată discuția)
Administrator srl cetatean strain tagore tagore Sunt casatorita cu un cetatean strain si as dori sa fie administrator la societatea mea ( srl). Mentionez ca se afla legal in romania si urmeaza sa depuna ... (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie sayeh sayeh Buna ziua, Sunt cetatean Iranian si am domiciliul in Romania de 7 ani. Am inceput cu o viza de 6 ani de studii fara intrerupere si de aproape un an am viza ... (vezi toată discuția)