Forum Discuţii juridice Executare silită suspendare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

suspendare executare silita

se poate obtine suspendare la executarea silita in urma unei comunicari pe care am solicitat-o parchetului in vederea stadiului cercetarilor unui dosar care are legatura directa cu bo avalizat? parchetul de pe linga judecatoria ..... ne-a raspuns astfel; dosarul a fost repartizat parchetului de catre ipj cu propunere de declinare a competentei in favoarea dna si va fi repartizat unui procuror pt. a dispune asupra propunerii. trebuie sa astept pina cind se dispune asupra propunerii/?multumesc
Da, ar trebui sa asteptati dar aceasta nu echivaleaza cu suspendarea automata a procesului civil.
Suspendarea procesului civil poate avea loc numai atunci cand s-a inceput urmarirea penala impotriva faptuitorului parat. Simpla plangere penala nu echivaleaza cu inceperea urmaririi penale care reprezinta momentul in care faptuitorul devine invinuit. ;)
Da, pentru ca doar cand s-a inceput urmarirea penala pentru o infractiune care ar avea inraurire (legatura) directa , hotaratoare asupra pricinii civile, instanta va suspenda cauza cilvila, iar sarcina dovedirii acestui fapt sta in obligatia dvs.
Intrebarea userului badila vizeaza suspendarea executarii silite nu suspendarea unei cauze civile.

Puteti incerca dar trebuie sa aveti in vedere faptul ca o cerere de suspendare a executarii silite se poate depune doar daca a fost promovata si o contestatie la executare. In aceasta situatie, daca considerati ca sunteti vatamat prin actele de executare intocmite de catre executor, veti introduce CE si in acelasi timp veti introduce si o cerere de suspendare provizorie a executarii silite pana la judecarea cererii de suspendare din contestatie.
Daca up are legatura cu actele de executare intocmite in dosarul executional, instanta de executare poate dispune suspendarea executarii.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii