avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Ma numesc Gavril Relu sunt nascut in 1957 am o vechime totala de 31 de ani din care 14 ani la grupa I de mina subterna% si 16 ani la grupa a II a.Va rog sa-mi spuneti in ce an pot iesi la pensie..!! Va multumesc !!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 17:58, 21 Martie 2010
Nu va puteti pensiona anul acesta beneficiind de reducerea cu 8 ani si 5 luni a varstei standard de pensionare pentru activitatea lucrata in grupa I de munca, conform art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000.

Ca date generale, un barbat nascut in 1957 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Potrivit actualei legislatii, intrucat ati realizat si depasit stagiul complet de cotizare, puteti beneficia de pensie anticipata la 60 de ani si de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 58 de ani.

Reveniti in vara, dupa ce va fi publicata in Monitorul Oficial viitoarea lege a pensiilor.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionari cafelute cafelute sunt nascut in februarie 1960, un stagiu de munca de 31ani si 2 luni din care 19 ani 6 luni si15 zile in grupa1-100% se poate iesi la pensie limita de ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? Neagu Mariana Neagu Mariana Data nasterii: 11.03.1959 Sex: Masculin Angajat: 04.10.1978 Incorporat: 11.10.1978 - Lasat la vatra: 19.03.1980 Angajat: 28.03.1980 pana in prezent la ... (vezi toată discuția)
Calcularea pensiei Muza Mioara elvira Muza Mioara elvira sunt nascuta pe data de 7 septembrie 1957,am 30 ani vechime in munca, 8,6 ani grupa 1 restul grupa2 ,sunt pensionata medical din 2007 iunie grupa2 , cand pot ... (vezi toată discuția)