Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare titlu de proprietate

Bunica mea si fratele acesteia au avut in proprietate fiecare o parcela de cate 900 mp fiecare, mostenire de la parintii lor, deci l800 in total.Prin anii '50, din cauza colectivizarii,o familie a primit un lot de 250 mp din acest total de l800 mp.In anul l994, la eliberarea titlului de proprietate, acestei familii i s-au trecut in titlu o suprafata de 700mp in loc de 250 mp initiali.Cum este posibil?In prezent sunt eu proprietara prin acte de vanzare cumparare pe suprafata ramasa, de 1100 mp in loc de l550 mp si as vrea sa cer modificarea titlurilor de proprietate , a bunicii, a fratelui acestuia si a respectivei familii care a primit lotul de 250 mp.Pot obtine o copie a titlului acestei familii de la Prefectura?Fisele locuitorului de la arhiva nationala din anii l948,l964-l970 pe numele bunicii mele si a fratelui ei ma pot ajuta sa aflu suprafata originala pe care erau acestia proprietari,inainte de emiterea incorecta a titlurilor de proprietate?Pot formula toate cererile intr-o singura actiune in judecata sau trebuie separate cele trei?Pot cere primariei sa nu emita autorizatie de constructie pe acest teren ,fiind in litigiu?VA MULTUMESC.
Depinde fiecare familie ce intravilan avea la data de 01.01.1990 (chiar daca se treceau 250 mp in 1963, este posibil ca respectiva familie sa fi avut mai mult in curte pana in 1990, iar respectiva suprafata i-a fost trecuta pe titlu, in conformitate cu prevederile art. 23 din legea 18/1991 - "sunt si raman proprietatea membrilor cooperatori suprafata curtii aferente casei de locuit").

Asta ca sa nu mai zic ca legea 18/1991 prevedea posibilitate acordarii a pana la 5000 mp membrilor cooperatori care au lucrat in CAP dar nu au adus pamant in asociatie.

Daca suprafata totala cu care bunicii dvs au intrat in CAP (atat intravilan, cat si extravilan) se regaseste cantitativ in titlul de proprietate emis in baza legii 18/1991, nu puteti solicita nici o anulare, chiar daca vechile amplasamente nu au fost respectate. De ex: bunicii au avut 1800 mp intravilan si 2 ha extravilan, teren cu care au intrat in CAP (cei 250 mp au fost atribuiti respectivei familii dupa colectivizare, deci dupa 1963, cand s-au intocmit evidentele cu fiecare ce a adus in CAP - puteti cerifica registrul agricol 1959-1963 si registrul de intrare in CAP, la primarie), iar pe TP eliberat in baza legii 18/1991 se regasesc aceleasi suprafete (respectiv 1800 mp intravilan si 2 ha extravilan - sau 1.80 ha daca s-a aplicat reducerea de 10%), este perfect legal si nu aveti ce face.

Doar daca, eventual, s-a respectat suprafata totala (adica, din exemplul nostru, 2 ha plus 1800 mp = 2.18 ha), dar a fost trecuta toata ca extravilan, puteti solicita modificarea TP doar al bunicilor, pentru trecerea celor 1800 mp din extravilan in intravilan.

Important de stiut este daca bunicilor dvs. li s-a reconstituit cantitativ, repet, intreaga suprafata cu care au intrat in CAP. Daca nu, reveniti cu amanunte si mai discutam.
Revin cu precizarea ca terenul se afla in intravilan, deci nu pot face referire la art.24 din l.18/91 care spune ca acesta revine in proprietatea detinatorilor initiali?Era cultivat, folosit de familia mea pana la colectivizare.Multumesc.
Si eu revin cu o precizare: cat teren s-a restituit in total familiei dvs dupa 1990? Daca s-a restituit ca suprafata ce au detinut la colectivizare (deci in 1963), atat ca intravilan, cat si extravilan, chiar daca nu s-au respectat vechile amplasamente, nu aveti ce face (legea 18/1991 permite ca, la campie, reconstituirea dreptului de proprietate sa nu se faca neaparat pe vechile amplasamente ci pe sole stabilite de comisie). Puteti eventual cere modificarea titului propriu doar daca suprafata de intravilan adusa de bunici in CAP (respectiv cei 1800 mp) nu apare ca atare si pe TP eliberat in baza legii 18/1991 (eventual a fost inclus, ca suprafata, in extravilan sau nu a fost reconstituita deloc).
Concluzie: daca pe TP eliberat in baza legii 18/1991 apare la intravilan suprafata de 1800 mp (chiar daca nu se respecta amplasamentul initial), nu exista motive pentru a introduce o actiune in contatarea nulitatii absolute (in cazul dvs. se mai poate aplica doar legea 169/1997, art. III).
Am sa revin cu amanunte cand voi avea toate actele de la arhiva statului, va multumesc.