avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie retroactiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie retroactiva

buna ziua,
in urma divortului am fost obligata la plata pensiei alimentare de 100 euro/luna
in hot jud definitiva si irevocabila nu scrie nimic de pensia retroactiva
mi-a facut plangere penala la politie ca nu primeste pensia si am hotarat de
comun acord ca pe langa cei 100euro sa-i dau inca 50 euro reprezentand pensia
retroactiva
as vrea sa stiu daca fostul sot poate sa ma dea in judecata pentru pensia
retroactiva el vrea toti banii in mana
multumesc




Cel mai recent răspuns: RADU SAVALACHE , Avocat 22:23, 22 Martie 2010
pensia de intretinere se plateste de la data introducerii actiunii in instanta, si nu de la data pronuntarii hotararii sau data ramanerii hotararii definitiva si irevocabila.
Daca in hotararea dvs. instanta nu a dispus obligarea dvs. la plata pensiei retroactiv de la data introducerii actiunii, nu aveti obligatia sa achitati din urma absolut nimic.Colega de mai sus spune corect ce spune, pentru ca minorul se considera a fi in nevoie de la data introducerii actiunii, insa sunt instante care din varii motive obliga doar de la data pronuntarii si nu retroactiv si se pare ca si aici avem un caz similar.
Deci instanta nu poate stabili plata pensiei retroactiv, decat prin incalcarea legii.
Pensia se acorda numai de la data introducerii cererii de chemare in judecata.
Daca exista pe fond asemenea hotarari ele vor fi desfintate incalea de atac ca fiind nelegale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data de la care se acorda pensie de intretinere madalina15 madalina15 buna seara! care este data de la care se acorda pensia de intretinere?data pronuntarii sau data introducerii actiunii? multumesc! (vezi toată discuția)
De cand se plateste pensia alimentara? stefan_morariu stefan_morariu Buna seara si La Multi Ani Sunt in divort cu sotia mea, avem un copil si as vrea sa stiu de cand se plateste pensia alimentara pentru copil. Ea poate sa ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara retroactiv urgent andra-celia andra-celia buna ziua, pensia alimentara se plateste doar retroactiv sau se poate plati si de la data ramanerii definitive a procesului de divort?va multumesc (vezi toată discuția)