Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general probleme la bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

probleme la bilant

Asta este mesajul care-mi apare pe ecran cand dau validare.
(R01+R02+R03)C1=F40(R12.C1-R21.C6-R33.C10), respectiv activele imobilizate din 2008 = activele imbilizate -amortizari 2009.Parca n-are noima!?
Ce sa fac?
pai in F40 in coloana sold initial treceti ce ati declarat anul trecut in F40 coloana sold final;
la coloana cresteri respectiv amortizare in cursul anului treceti imobilizarile achizitionate anul 2009 respectiv ct 6811 si la reduceri respectiv amortz.imobilizari scoase ce ati terminat anul asta de amortizat respectiv amortizarea celor scoase
emilia73 a scris:

Asta este mesajul care-mi apare pe ecran cand dau validare.
(R01+R02+R03)C1=F40(R12.C1-R21.C6-R33.C10), respectiv activele imobilizate din 2008 = activele imbilizate -amortizari 2009.Parca n-are noima!?
Ce sa fac?

Are noima. Daca cititi cu atentie o sa vedeti ca eroarea (lipsa egalitatii) priveste si activele din 2008 :
R1+R2+R3 coloana 1 (din formularul 10) trebuie sa fie = cu randul 12 coloana 1
(adica soldul initial, deci sold final 2008) - r21 coloana 6 - r33 coloana10.

Este posibil ca dv sa nu fi declarat imobilizari in 2009 (sau acestea sunt 0) .

Refaceti anexa 40 tinand cont de ce a spus si @cimpazu.