avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartement nou, ipotecat de la un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartement nou, ipotecat de la un dezvoltator cu conturi poprite ANAF

Sunt promitenta cumparatoare intr-un antecontract de vanzare cumparare a unui apartament nou de la un dezvoltator imobiliar. Problemele pe care le am sunt:
- apartamentul are in cartea funciara ipoteca de rang 1 pentru un credit luat de constructor si girat de dezvoltator (societatile au aceiasi administratori);
- dezvoltatorul are toate conturile poprite de ANAF;
- dezvoltatorul a cesionat drepturile, referitoare la plati, din antecontractul semnat cu mine la banca de la care s-a luat creditul;
Dupa semnarea contractului de Vanzare - Cumparare trebuie sa platesc diferenta in contul dezvoltatorului indicat de banca pentru a se putea ridica ipoteca.
Intrebarea mea este dupa ce fac plata cine are prioritate in efectuarea platilor Ipoteca de grad I sau datoria dezvoltatorului catre ANAF (ma intereseaza unde ajung banii mei la Banca si se ridica ipoteca sau la ANAF si raman cu ipoteca)? Nu vreau sa raman cu banii dati si cu apartamentul ipotecat.
Cel mai recent răspuns: bsterea , utilizator 02:35, 27 Martie 2010
Ce treaba are ANAF aici? Sunteti fericita posesoare a unui apartament dobandit in urma unui contract de vanzare cumparare, deci, comercial intre dvs si constructor. Dvs virati banii in cont, si banca face restul, ridica ipoteca. Unul din motivele ptr care ANAF a pus poprire pe conturi este acela ca dezvoltatorul NU si-a platit datoriile, pentru ca nici el la randul sau nu le-a recuperatde la clienti, care la randul lor au ramas fara servici. Criza financiara doamna! ANAF o sa se bucure ca dvs dati bani, si Boc o sa se bucure ca dati bani:D Rupeti cercul vicios asta faceti. E bine ca aveti... Deci, vise placute in noul apartament!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa constructor Ioan Claudiu Ioan Claudiu Buna, Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pt. un apartament de la un dezvoltator care intre timp a intrat in insolventa ( ceruta chiar de el ), ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament alex_32 alex_32 Buna ziua, Doresc sa cumpar un apartament nou, intr-un ansamblu de mai multe blocuri in constructie, de la dezvoltator cu cash(avans la antecontract si plata ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament nou ipotecat in favoarea finantatorilor mirceas88 mirceas88 Buna ziua, Sunt in situatia in care trebuie sa ma deci daca semnez un antecontract pt un apartament nou, in constructie, asa cum este propus documentul sau ... (vezi toată discuția)