Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas + Ajutor Deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas + Ajutor Deces

Buna seara,

Numele meu este Catalin si as dori sa aflu si eu raspunsul la cateva intrebari si/sau scenarii.

1. O persoana (61 de ani) a decedat avand o sotie pensionara si 2 copii ( unul student 22 ani si celalat casatorit 30 ani)
Persoana decedata era pensionata mai devreme cu o pensie de 1000 ron.
As fi foarte recunoscator daca cineva ar putea sa imi explice daca in cazut de mai sus se poate obtine o pensie de urmas.
1.a Daca da atunci care ar fi quantumul acesteia si de asemenea demersurile necesare pentru obtinerea ei ?
1.b Pensia se va acorda pe membru de familie sau numai sotiei persoanei decedate ?
1.c Pensia se acorda pe viata ?
1.d Daca pensia se va acorda in quantum de 75 % pentru sotie si copilul care este inca la facultate ( am citit niste informatii mai vechi ) atunci ce se va intampla in momentul in care copilul ajunge la varsta de 26 ani sau termina facultatea ?

O indrumare catre un site de unde as putea lua aceste informatii e la fel de bine venita.

2. A doua intrebare ar fi in legatura cu ajutorul de deces.
Aceleasi date de sus si la fel daca se poate mentiona quantumul si demersurile necesare.
De asemenea as aprecia indrumarea catre un site care sa contina informatiile de care am nevoie.

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

*******
Imi cer scuze pentru titlul eronat am scris din greseala pensie alimentara in loc de pensie de urmas.
FarFromSane, utilizator
1.a) - cuantumul este pentru un singur urmaş - 50%;
iar pentru 2 urmaşi - 75%;
1.b) pensia se acorda pt amandoi urmasii in cuantum de 75% din pensia decedatului
1.c) - copilul pana la implinirea varstei de 26 ani daca pana atunci continua studiile
- sotia pe tot timpul vietii, la împlinirea vârstei standard de pensionare si are cel putin 15 ani de casatorie. Daca la data decesului nu are varsta de pensionare, beneficiaza de pensie timp de 6 luni de la data decesului, urmand sa solicite pensia de urmas la data indeplinirii varstei
1.d) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
- beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie,
- la implinirea varstei de 26 ani
2.) Cuantumul ajutorului de deces este de 1.836 lei
* Atat intocmirea dosarului de pensie cat si solicitarea ajutorul de deces se fac in baza unor cereri TIP pe care le gasiti la Casa de pensii de care apartineti cu domiciliul. Actele necesare pentru fiecare solicitare in parte le gasiti la site-urile postate de @pneagu

Bruta, utilizator