Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inchidere firma suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inchidere firma suspendata

buna,am firma suspendata din 2009 pe o perioada de 3 ani si as dori sa o inchid...cum procedez si la ce suma s-ar ridica aceasta operatiune?
Inchiderea unei firme se face in conformitate cu prevederile din Statut refeitaore la lichidare, dizolvare sau incetarea activitatii. Procedura este complicata si costisitoare datorita faptului ca trebuie lichidat activul si pasivul societatii astfel ca va fi necesar sa apelati la un servicii specializate.
In cazul in care nu depuneti declaratiile fiscale radierea poate fi ceruta din oficiu de Registrul Comertului.
~ Conținut șters la cerere ~
Este valabila procedura descrisa de cosmin26kok in conditiile in care aveti datorii la furnizori sau stat . Altfel puteti demara d-voastra actiunea de dizolvare si lichidare si costa mult mai putin. Am reusit aceasta procedura cu 240 lei cost total in septembrie 2009 .
Cei de la Registru sigur sugereaza lichidator , sunt tot felul de interese.
ContSters60554, utilizator
Am si eu o firma pe care doresc sa o inchid, a fost suspendata timp de 3 ani, atat la AFP cat si la ORC. In 9 febr. au expirat cei 3 ani. Firma nu a prea avut activitate, am sold doar la conturile : 1012 = 200 lei; 106 = 40 lei; 117 = 96.01; 455 = 1163.99 si mai am in contul 473 = 1500. Suma din contul 473 este o suma rezultata in urma unei spargeri a magazinului, si acela a fost prejudiciul cauzat de hoti, suma pe care nu am putut sa o recuperez.
Ajutatima si pe mine, cum sa procedez sa inchid firma.
Care sunt pasi de urmat. Adresa mea de mail este marginean_angela69@yahoo.com

Multumesc mult
Angela