Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie la societate telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie la societate telefonie mobila

O pensionara a facut abonament la companie de telefonie mobila pt o nepoata care din iunie 2009 nu a mai platit factura in val. de 240 lei si acum doamna a primit o somatie de plata de la un avocat partener la o firma de recuperare cu suma de 1ooo lei .ce se poate intampla daca nu plateste pensionara este din mediul rural
donisa, utilizator
poate fi executata silit, in conditiile stipulate in contractul incheiat cu furnizorul de telefonie mobila.
Doamna din mediul rural risca sa fie executata silit ,pentru restantele acumulate de nepoata
catalin ciobanu a scris:

poate fi executata silit, in conditiile stipulate in contractul incheiat cu furnizorul de telefonie mobila.

adica, pe romaneste, ii retine din pensie, ii ia gainile,vaca si porcul din curte, boii de la shareta si praful de pe toba... mai glumim si noi.. adevarul e ca nepoata a facut un gest foarte urat ca nu si-a achitat abonamentul si a ajuns bunica ei sa fie debitoare la cosmote.. o sa se faca de ras in sat ca vine executorul la usa daca nua re pensie sa-i retina din pensie.. si de la 240 lei sa plarteasca 1000 lei pana acum si cat va mai fi de acum inainte.. mi se pare o mare prostie.. sincer, ne4 pare rau de situatia bunicii
Petre Enache, Avocat
poate fi executata fara o hotarare judecatoreasca sau fara o citatie la un eventual proces?
se judeca fara citarea partilor, la instanta se incuviinteaza executarea. executorul nu va poate executa fara acea hotarare
apoi incepe sa va someze sa platiti, abia apoi executa.
ar trebui sa vb cu nepoata sa plateasca. daca nu plateste, bunica isi poate actiona in judecata nepoata