Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Aviz legalitate
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Aviz legalitate

In ce termen are obligatia prefectual de a da avizul de legalitate in cazul unei HCL ? Este inadmisibil ca, dupa intrarea in vigoare a HCL conform Lg 215/2001 si producerea efectelor juridice, sa te trezesti sa primaria te anunta ca respectiva HCL nu este legala....
nelegalitatea unei hot a cons local se notifica de catre prefectura printr-un referat .
referatul reprezinta o notificare cu privire la intrarea in legalitate a acestei hotarari.
deci cons local treb sa faca demersurile necesare ca prevederile acestei hot sa fie legale.
Conform legii, HCL -urile trebuie comunicate catre prefectura in termen de 10 zile de la adoptare...iar temeiul juridic in baza careia prefectul acorda avizul de legalitate este, odata, tutela administrativa pe care o exercita in baza legii 554/2004, precum si art. 19 lit. e din legea 340/2004 pentru organizarea institutiei prefectului.
Termenul...este oricand, in interiorul perioadei de 6 luni in care HCL-urile pot fi atacate in Contencios administrativ. In vechea legislatie, era obligatoriu ca in termen de 30 de zile de la comunicare sa-ti zica da sau nu, acum avizul expres de legalitate cred ca se da doar la cerere...
Kyandra, moderator