Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort- partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort- partaj

buna ziua
Am divortat acum un an dupa 5 ani de casatorie ,sotia mea a bagat divort la momentul respectiv nu am facut partaj ne-am inteles pe cale amiabila , ea luand o parte din bunuri.Acum dupa un an s-a trezit ca vrea partaj ..mentionez ca apartamentul in care am locuit impreuna este al meu dobandit inainte de casatorie, dar eram impreuna cand l-am cumparat. Conform legilor actuale are vreun drept la casa? NU avem copii. multumesc
Dansa nu are nici un drept asupra apartamentului Dvs. (este bun propriu).
daca bunul este cumparat inainte de casatorie este bun propriu.
Deja s-au impartit o parte din bunuri,mai sunt doar cateva ...eu am fost de acord sa ia si ce a mai ramas (mobila) fara proces, dar ea a zis ca ma da in judecata pt partaj si sa hotarasca legea..la ce sa ma astept? plus ca eu nu sunt in tara si n-am timp de umblat prin tribunale.multumesc
va avea doar un drept de creanta pt ce s-a investit in apartament, in timpul celor 5 ani de casatorie ( daca e cazul)
bun ziua .
indicat ar fi sa va prezentati la termenele procesuale sau sa va angajati un aparator .
daca bunul este dobandit anterior casatoriei , chiar daca la acea data dvs. traiati in concubinaj cu fosta sotie, dansa nu are nici un drept in ceea ce priveste imobilul in cauza .
doar daca a contribuit cu vreo suma de bani la achizitionarea imobilului /renovarea acestuia , va putea invoca un drept de creanta .