Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort- partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort- partaj

buna ziua
Am divortat acum un an dupa 5 ani de casatorie ,sotia mea a bagat divort la momentul respectiv nu am facut partaj ne-am inteles pe cale amiabila , ea luand o parte din bunuri.Acum dupa un an s-a trezit ca vrea partaj ..mentionez ca apartamentul in care am locuit impreuna este al meu dobandit inainte de casatorie, dar eram impreuna cand l-am cumparat. Conform legilor actuale are vreun drept la casa? NU avem copii. multumesc
Cu un avocat bun poate sa demonstreze ca si ea a participat la dobandirea acestui apartament. Asa ca aveti grija , nu lasati la voia intamplarii cazul dvs. Daca demonstreaza ca a participat la achizitionarea apartamentului cu o anumita suma , instanta ii poate acorda un drept de creanta in raport de aportul adus la cumpararea apartamentului.
Potrivit C.familiei functioneaza prezumtia ca bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune. Insa aceasta prezumtie poate fi rasturnata. Daca eu as fi fost aparatorul fostei sotii cred ca as fi putut rasturna aceasta prezumtie.
Succes!