Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie militara

Sunt pensionar militar.Am iesit la pensie anticipata la15.08 1998.Am lucrat 32 ani si 11 luni.Conform legii la implinirea varstei de 55 de ani trebuie sa se recalculeze pensia.La intrebarile facute la casa de pensii a M.Ap.N.mi sa spus ca nu mai beneficiez de recalculare deoare-ce legea a fost abrogata.Este adevarat?
Poate va ajuta textul asta din legea 164/2001 privind pensiile militare de stat
" Art. 79. - (1) Pensiile militare stabilite în baza legislaţiei anterioare datei intrării în vigoare a prezentei legi se recalculează astfel:
a) cuantumul pensiei în plată se actualizează, având ca bază de calcul solda lunară brută în vigoare la data aplicării prezentei legi, corespunzătoare funcţiei maxime exercitate şi gradului militar, avute la data trecerii în rezervă, pe baza unei metodologii aprobate prin hotărâre a Guvernului, la propunerea instituţiilor prevăzute la art. 5 alin. (1), metodologie conform căreia acordarea gradaţiei se va face în raport cu vechimea în serviciu sau cea avută la data trecerii în rezervă;
b) în cazul în care cuantumul pensiei obţinut conform lit. a) este mai mic decât cuantumul pensiei în plată se menţine cuantumul pensiei în plată.
c) la cerere, prin adăugarea la vechimea în serviciu a perioadei prevăzute la art. 77 alin. (3) şi (4).
(2) Sumele rezultate ca diferenţă între pensiile în plată şi pensiile recalculate prin aplicarea prevederilor alin. (1) lit. a) se acordă eşalonat începând cu anul 2002, până la încheierea procesului de recalculare a pensiilor din sistemul public de pensii, după cum urmează:
a) pentru anul 2002, 10% din cuantumul diferenţei, începând cu 1 ianuarie 2002, şi 10% începând cu 1 iulie 2002;
b) pentru anul 2003, 20% din cuantumul diferenţei, începând cu 1 ianuarie 2003, 20% începând cu 1 iulie 2003 şi 20% începând cu luna noiembrie 2003;
c) pentru anul 2004, 20% din cuantumul diferenţei, începând cu 1 iulie 2004.
__________
Litera a) de la alin. (1) a fost modificată prin art. I pct. 2 din Legea nr. 479/2003.
- Literele b) şi c) de la alin. (2) au fost modificate prin art. I din Legea nr. 555/2003.
- Litera c) de la alin. (1) a fost modificată prin art. unic din O.U.G. nr. 93/2004.

Art. 80. - La data încheierii procesului de recalculare a pensiilor, efectuată potrivit prevederilor art. 79, pensiile şi pensiile suplimentare acordate pe baza legislaţiei anterioare, aflate în plată, devin pensii militare de stat în înţelesul prezentei legi.
Tocmai la Legea 164/2001 amemdata la 01.01.2008 am facut referire,mai mult am facut referire si la OG27/30.10.2002,precum si la Ordinul M 104/21.06.2004,unde mi s-a comunicat ca raman cu pensia actuala deoare-ce nu se mai recalculeaza pensii militare
Dumneavoastra aveti aceeasi pensie din 1998 si de aia cereti recalcularea?