Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Operatorii de date personale se autorizeaza la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Operatorii de date personale se autorizeaza la avocatul poporului?

buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca exista o lege care prevede ca opreatorii de date sa se autorizeze la Avocatul Poporului?
Multumesc
Buna ziua !
Nu am auzit de o asa enormitate !:-/ Daca cumva exista, prin absurd, atunci este clar ca emana de la minti ce nu au legatura cu domeniul juridic.
Dupa aceasta prolegomena, va pot spune ca, actul normativ in domeniu este Legea 677/ 2001 actualizata, care prevede obligatia operatorilor de date cu caracter personal de a primi aviz de functionare din partea Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, singura ce are competente pe aceasta linie.
Cu stima !
Buna ziua!
Va multumesc pentru indrumare, si mai am orugaminte.
Stiti cumva daca o societate IFN care are ca obiect de activitate "alte activitati de creditare" trebuie sa se autorizeze la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu caracter Personal?
Sau daca societatile in general care incheie tot felul de contracte cu diversi clienti, doar pentru ca stocheaza datele lor personale trebuie sa se autorizeze?
Va multumesc!
Orice entitate care opereaza date cu caracter personal trebuie sa se inregistreze, inclusiv societatine IFN.

Mai multe informatii puteti gasi pe site-ul autoritatii sau puteti citi chiar legea 677/2001 [ link extern ] .