avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Esalonare taxe la stat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Esalonare taxe la stat

Exista ceva legea pentru esalonarea datoriilor persoanelor juridice catre bugetul de stat?
Daca exista: ce acte trebuie depuse la dosar pentru apobarea esalonarii datoriilor catre bugetul de stat?
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 19:32, 23 Martie 2010
OUG nr. 92/2009 aprobata si modificata prin Legea nr. 363/2009.

1.cerere amanare la plata care sa contina sumele amanate la plata, debite + accesorii si perioada
2. cerere eliberare certificat de atestare fiscala
3. declaratie pe propria raspundere ca nu s-a stabilit raspunderea solidara cf Legii 85/2006 sau art. 27,28 din OG 92/2003
4.declaratiile fiscale depuse la zi
5.sa nu aveti fapte inscrise in cazierul fiscal
6.in termen de 15 zile de la comunicarea deciziei de amanare la plata veti constitui garantii care sa acopere 40% din suma amanata la plata + majorarile calculate pe perioada amanarii - scrisoare de garantie bancara sau oferirea de bunuri mobile sau imobile libere de sarcini(impreuna cu raportul de evaluare)

mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru asigurator finante ciobanc ciobanc daca am datorii la bugetul de stat si bas aproximativ 25.000 lei si mi-au blocat conturile,pot sa puna si sechestru pe bunuri;se poate pune sechestru fara ... (vezi toată discuția)
Datorii la stat rita alexandra rita alexandra sunt administrator la o firma care a acumulat datorii la stat.daca incepe executarea silita ce pot sa patesc?se pot atinge si de bunurile mele personale? (vezi toată discuția)
Sechestru / executare silita bunuri imobile persoana juridica clauclaudia clauclaudia In privinta executarii silite a unui apartament detinut de societate comerciala SRL cu datorii la stat, asa dori sa aflu urmatoarele: - sechestrul asigurator ... (vezi toată discuția)