Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

As avea si eu o intrebare daca are cineva amabilitatea de a-mi raspunde.La ce varsta as avea dreptul sa ies la pensie anticipata.Sunt nascut in 04.02.1954,am 39 de ani vechime din care 28 la grupa 2 de munca.(dar la limita de varsta)
Pensie anticipata 60 de ani, pensie limita de varsta 58 ani 6 luni daca aveti impliniti 28 de ani de grupa a II-a.
Având în vedere faptul că sunteţi născut la data de 04.02.1954, nu beneficiaţi de eşalonarea reglementată de art. 41, alin. (2)-(4) din Legea nr. 19/2000, anexa 3 la Legea nr. 19/2000 si anexa 9 la Ordinul MMSS nr. 340/2001, îndeplinind condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă la împlinirea vârstei de 65 ani.

Prin urmare, puteţi beneficia de pensie anticipată parţială la împlinirea vârstei de 60 de ani.

Dacă, cei 28 de ani, despre care vorbiţi sunt realizaţi în procent de 100% în grupa a II-a de muncă, prin aplicarea art. 42, alin (1), din Legea nr. 19/2000, vârsta standard de pensionare vi se reduce cu 6 ani şi 6 luni. În această situaţie, îndepliniţi condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă începând cu data de 4. 08.2012.

O pensie liniştită vă doresc!
florisiris, utilizator
Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu februarie 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu august 2012, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 6 luni.