Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general suspendare firma -somaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

suspendare firma -somaj

As dori sa suspend activitatea firmei (nu voi mai emite facturi )dar am de incasat de la clienti pot face ridicari de numerar dupa suspendare?

Suspendarea activitatii este numita in legislatie inactivitate temporara
Procedurile de suspendare pot incepe numai cand care firma, PFA, Intreprinderea Familiala (IF) sau Intreprinderea Individuala (II) nu are datorii catre bugetul de stat, insa poate avea datorii catre alte firme sau catre angajati.
Spre deosebire de companii, PFA, IF si II pot obtine suspendarea printr-o procedura simplificata - depunerea unei cereri la Oficiul Registrului Comertului arondat.
Cei care isi suspenda activitatea pot obtine si o derogare de la depunerea declaratiilor fiscale pe care sa nu le depuna trimestrial, ci anual, aceasta nefiind insa o etapa obligatorie din procesul de suspendare.
Activitatea oricarei forme de organizare comerciala poate fi suspendata pentru maxim trei ani.
Incasarea clientilor sau plata datoriile restante nu inseamna ca firma are activitate.Nu aveti voie sa obtineti venituri.