Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... stopaj la sursa
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

stopaj la sursa

cu ce se poate solda neplata cas-ului de catre administratorul unui srl in conditiile in care are ca angajati;sotia,propria persoana si o a treia persoana?administratorul care a facut stopajul la sursa poate primi amenda penala sau inchisoare pt neplata contributiilor pe ultimii 4 ani / ?
Reţinerea şi nevărsarea de către plătitorii obligaţiilor fiscale a sumelor reprezentând impozite şi contribuţii cu reţinere la sursă, în cel mult 30 de zile de la scadenţă, constituie infracţiune şi se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă (art 188 al.2 C.pr.fiscala)
Pe langa raspunderea de natura penala, in situatia expusa (obligatii scadente de o lunga perioada de timp) ar fi trebuit dispusa si executarea silita prin executor fiscal.