Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dreptul de vot in cadrul adunarii actionarilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dreptul de vot in cadrul adunarii actionarilor

Buna tuturor!!!!

Pe moment ma confrunt cu un caz in practica, caruia nu prea reusesc sa-i gasesc un temei legal. Pe scurt: de la ce data un actionar isi poate exercita dreptul de vot in cadrul adunarilor actionarilor. Banuiesc ca este vorba de data la care se face inregistrarea in registrul actionarilor. Legea 31 nu este prea clara in acest sens. As dori sa primesc si alte opinii.

Multumesc,

Veronica
la data intrunirii :D
a se vedea art.123 in caz ca intrebarea se refera la data de referinta
mersi mult!!!!

speta se refera la faptul ca persoana in cauza cumpara actiunile cu 3 saptamani inainte de AGA, dar nu reuseste (lipsa de management al timpului, cica) sa se inscrie in reg. actionarilor. In acest caz, ma gandeam ca nu mai poate participa la prima AGA dupa transferul actiunilor decat daca se inregistreaza ca actionar.

inmod normal, dupa inscrierea in registrul actionarilor.
Dar sunt si actionari fara drept de vot:D
mersi, nu sunt actiuni preferentiale, asa ca, in mod normal, are drept de vot. Problema e ca nu si-l poate exercita in cadrul Adunarii urmatoare X-(
si de ce? ma rog:">
nu poate cere vechiului actionar sa voteze in locul lui:D
Romică Stoica, Consilier juridic