Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale hotarari aga
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

hotarari aga

hotararile aga se aplica din momentul adoptarii lor sau din momentul publicarii in Monitorul Oficial ?
multumesc
din momentul publicariiin mo
Din punctul meu de vedere ele se aplica din momentul adoptarii lor, publicarea in Monitorul Oficial se face doar pentru publicitate, pentru opozabilitate in fata tertilor.
ContSters259670, utilizator
Potrivit art.130 alin.4 din Legea nr.31/1990, republicată : Pentru a fi opozabile terţilor, hotărârile adunării generale vor fi depuse în termen de 15 zile la Oficiul registrului comerţului spre a fi menţionate în registru şi publicate în Monitorul Oficial. Ele nu vor putea fi executate înainte de aducerea la îndeplinire a acestor formalităţi (alin.5).

Acţiunea în anulare a acestor hotărâri aparţine, conform art.131 alin.2 din aceeaşi lege, acţionarilor care „nu au luat parte la adunarea generală sau care au votat contra şi au cerut să se insereze aceasta în procesul-verbal al şedinţei”, şi poate să fie exercitată „în termen de 15 zile de la data publicării în MonitorulOficial al României...”.

Opozabilitatea faţă de terţi consacrată prin art.130 alin.4 şi condiţiile exercitării acţiunii în anulare sunt diferite, chiar dacă ambele au un element comun – publicarea hotărârii AGA în Monitorul Oficial.

Totuşi, hotărârea AGA nu poate fi executată dacă nu a fost înscrisă în Registrul comerţului şi nu a fost publicată în monitorul Oficial (art.130 alin.5), astfel că lipseşte şi interesul unei acţiuni în anulare înainte de îndeplinirea acestor formalităţi.

Numai dacă s-a introdus acţiunea în anulare cu respectarea cerinţei din art.131 alin.2 dinLegea nr.31/1990, republicată (după publicarea hotărârii în Monitorul Oficial), potrivit art.132 din aceeaşi lege, se poate cere suspendarea executării ei.

Aşadar, în aceste condiţii, dispoziţiile art.130-132 ale legii devin eficiente şi aplicabile în raport cu obiectul şi scopul acestei reglementări.

În situaţia în care administratorii neglijează ori refuză să-şi îndeplinească obligaţiile prevăzute în art.130-131 din Legea nr.31/1990, acţionarii pot convoca adunarea generală care este competentă, (conform art.150) să decidă asupra acţiunii în răspundere contra lor sau a altor măsuri, de natură a aplica dispoziţiile incidente.

Cu stima !
ART. 130
(1) Hotărârile adunărilor generale se iau prin vot deschis.
(2) Votul secret este obligatoriu pentru numirea sau revocarea membrilor
consiliului de administraţie, respectiv a membrilor consiliului de supraveghere,
pentru numirea, revocarea ori demiterea cenzorilor sau auditorilor financiari şi
pentru luarea hotărârilor referitoare la răspunderea membrilor organelor de
administrare, de conducere şi de control ale societăţii.

ART. 131
(1) Un proces-verbal, semnat de preşedinte şi secretar, va constata
îndeplinirea formalităţilor de convocare, data şi locul adunării generale,
acţionarii prezenţi, numărul acţiunilor, dezbaterile în rezumat, hotărârile luate,
iar la cererea acţionarilor, declaraţiile făcute de ei în şedinţă.
(2) La procesul-verbal se vor anexa actele referitoare la convocare, precum şi
listele de prezenţă a acţionarilor.
(3) Procesul-verbal va fi trecut în registrul adunărilor generale.
(4) Pentru a fi opozabile terţilor, hotărârile adunării generale vor fi depuse în
termen de 15 zile la oficiul registrului comerţului, spre a fi menţionate în
registru şi publicate în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
(5) La cerere, fiecare acţionar va fi informat cu privire la rezultatele votului,
pentru hotărârile luate în cadrul adunării generale. Dacă societatea deţine o
pagină de internet proprie, rezultatele se vor publica şi pe această pagină, în
termen de cel mult 15 zile de la data adunării generale.

Si vorbim de societatile pe actiuni, caci la ele se refera aceste articole.
ContSters259670, utilizator
Va multumesc pentru lamuriri!