Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Trebuie neaparat sa public o hotarare in MO??
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Trebuie neaparat sa public o hotarare in MO??

1. Daca am o HAGEA prin care se stabileste indemnizatia administratorilor intr-un SA, pentru participarea la sedintele consiliului de administratie, este obligatorie publicarea ei in MO? Sau, avand in vedere ca prin publicarea in MO se asigura opozabilitatea fata de terti, nu este necesare publicarea, fiind o decizie care nu afecteaza tertii?
2. Ce se intampla daca o hotarare nu este publicate? Ea este in continuare valabila?
Multumesc
potrivit art.131 din legea 31/1990 aveti obligatia de a publica hotararile adunarii generale in Monitorul Oficial al Romaniei.
Avand in vedere ca hotararile AGA sunt obligatorii chiar si pentru actionarii care nu au participat la adunare sau au votat contra, este mai bine pt dvs sa le publicati
Pentru a fi opozabile terţilor, hotărârile adunării generale vor fi depuse în termen de 15 zile la Oficiul registrului comerţului spre a fi menţionate în registru şi publicate în Monitorul Oficial. Ele nu vor putea fi executate înainte de aducerea la îndeplinire a acestor formalităţi.
george-neagu, moderator
Mi-e putin neclar...Ele sunt valabile chiar daca nu sunt publicate in MO?
Va rog mult sa-mi raspundeti!! Hotararile sunt valabile chiar daca nu sunt publicate in MO??
Multumesc
Hotararile sunt valabile oricum daca sunt luate in conditiile Legii 31/1990 sau a actului constitutiv, doar ca nu sunt opozabile tertilor. Din moment ce nu se aduc modificari actului constitutiv dupa cum inteleg din postarea dvs., pericolul de inopozabilitate practic este nul, fiind o chestiune de problema interna a societatii.