Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Renuntare CIC vs reintoarcere la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Renuntare CIC vs reintoarcere la munca

Buna ziua!

Sunt angajata unei societati de asigurari in acest moment in concediu de crestere a copilului. Ce drepturi am in cazul in care doresc sa ma reintorc la munca si cum se calculeaza salarul?
Din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.17.- (1) Salariatii care renunta la concediul legal pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fara sa le fie afectate salariul de baza si vechimea in munca. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de incepere a programului de lucru, daca activitatea unitatii permite.
Multumesc, cele doua ore sunt binevenite.
Am inteles ca se acorda tichete de cresa. Daca da care e valoarea lor ? Indemnizatia se suspenda in totalitate sau exista un procent care se mai primeste pana bebe implineste 2 ani?
Buna,

Pe langa cele 2 ore amintite mai sus, poti beneficia de un stimulent lunar in valoare de 100 Ron ( pe langa alocatia copilului de 200 Ron).
OUG 148/2005: Art. 3. - (1) În perioadele în care beneficiarii drepturilor prevăzute la art. 1 alin. (1) realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, se acordă un stimulent în cuantum lunar de 300 lei (RON), situaţie în care plata indemnizaţiei de 800 lei (RON) se suspendă.
(2) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevăzut la alin. (1) este de 100 lei (RON).