Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda auto

Buna ziua, am primit acum cateva saptamani plicul cu impozit. Eram cu 0 peste tot. Astazi, s-a dus tata sa le plateasca (al lui, al mamei si a intrebat iar de mine) si i s-a spus ca figurez cu o amenda de 450 ron. Tata a platit-o si a plecat mai departe. Acum vine partea curioasa: masina cu care merg numai eu este trecuta pe numele mamei, iar pe mine nu m-a oprit politia decat pentru control de rutina, cu o exceptie, in toamna lui '08 am fost oprit pentru viteza, am primit amenda de 450 ron (noaptea) iar de dimineata am platit-o (nu mai am chitanta, a trecut un an si jumatate de atunci). Credeti ca este posibil ca banii platiti de mine sa nu ajunga la destinatia si din cauza asta sa apara ca am de plata o amenda? Multumesc si daca mai aveti nevoie de informatii spuneti-mi!
la sectia financiara, ti-l arata , ca il au fizic, daca e din 2008, il cauta in arhiva si atunci trebuie facuta cerere ( iti spun ei).
la cec, mergeti cu nr de proces verbal ( vi-l noteaza la fisc) si stiti si data ( a doua zi de la intocmirea pv- ului. se completeaza o cerere tip te costa (bineinteles) 12 lei si nu-ti dau pe loc, ci cam dupa 2 sapt.
(eu am aruncat chitanta cu o sapt inainte de a veni formularul de la fisc)
Daca plata a fost realizata in acest an ,contactati serviciul urmariri de la autoritatea fiscala unde a fost achitata contraventia.