Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale intr autonoma, legata sau partenera?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

intr autonoma, legata sau partenera?

Buna ziua tuturor!

Va prezint urmatoarea speta:
un SRL din Romania are 3 asociati : 1 firma din Franta cu 80% din capitalul social si puteri depline, 10% o persoana fizica din Romania si 10% tot o persoana fizica din Romania. Cele 2 societati sunt complet diferite, au obiecte de activitate diferite, au contabilitate proprie (nu tin contabilitate consolidatra), nu au semnat o fisa de parteneriat. Intrebarea este: in ce categorie se incadreaza firma din Romania: autonoma, partenera sau legata?
Multumesc anticipat.
Autonoma.
Daca sunteti amabil se poate justifica raspunsul? Pentru ca, conform legii persoana juridica din Franta detine mai mult de 50% din capitalul social al SRL-ului din Romania si are drepturi depline in ceea ce priveste deciziile referitoare la comitetul director, angajari, etc.
Multumesc anticipat.