avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 comercializare produse finite - CAEN potrivit...?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

comercializare produse finite - CAEN potrivit...?

Incurajata de raspunsurile pe care le-am primit pana acum,revin cu cateva intrebari depre I.i.
.Ca obiect principal de activitate am ales1413 ( cod CAEN) Fabricarea altor obiecte de imbracaminte,exclusiv lenjerie de corp
Ca obiecte secundare:7410-activitati de design specializat,
si acum ,pentru ca sa pot comercializa ceea ce as produce,ma vad in dificultate de a alege,deoarece nu am clarificate anumite notiuni,si anume:
-comert cu ridicata-de la ce numar de produse sau de la ce cantitati ar insemna comert cu ridicata si nu cu amanuntul?
-comert in nume propriu?

In codul Caen am gasit urmatoarele coduri care corespund unor obiecte de activitate ce s-ar potrivi cu domeniul meu:
4751-comert cu amanuntul al textilelor,in magazine specializate
4771-comert cu amanuntul al imbracamintei,in agazine specializate
4782- comert cu amanuntul al textilelor,imbracamintei si incaltamintei,efectuat prin standuri,chioscuri si piete
4799- Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor
4641- Comert cu ridicata al produselor textile
4642- Comert cu ridicata al imbracamintei si incaltamintei
Ce sa aleg dintre acestea ca sa pot,eventual ,sa comercializez produsele finite rezultate din procesul de fabriactie?
In cazul in care procesul de fabriactie ar fi gen “croitorie de comanda” sub ce forma (document)ies acestea de la mine,respective I.I. si intra la client?
-Pentru comercializare in magazine,nu ar fi necesara o eticheta?Pot,ca I.I. sa am etichete?Pe ce nume?
-pentru comert cu amanuntul in magazinul propriu,acesta poate fi si sediul profesional al I.I.?
Multumesc


Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 19:41, 28 Martie 2010
Pai le poti trece pe toate in ob de activitate secundar al II. Cereti si autorizare pentru ele si ati scapat de griji.
Poti sa-ti comanzi etichete personalizate, asa este firesc , nu importa daca esti II. Cu eticheta te diferentiezi de altii, nu?.
Daca vinzi cu amanuntul marfa iti iese cu bon fiscal.
Daca vinzi cu ridicata, vinzi cu factura. Ridicata inseamna ca vinzi la container ( parca sunt niste containere speciale care se folosesc in domeniul confectiilor) sau cu camionul ori TIR-ul, pentru distribuitori care vand catre " detailisti".
Bafta in afaceri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adaugare cod caen magazin sh elaorlea elaorlea Am o Intreprindere Individuala cu cod CAEN 4779 Comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie vandute prin magazine si am un magazin second hand. As vrea sa merg ... (vezi toată discuția)
Mai multe coduri caen Ioanaeu Ioanaeu Buna, as dorii sa-mi infintez un PFA cu produse handmade, artizanale. Am gasit mai multe coduri care m-ar interesa, avand in vedere ca produsele handmade din ... (vezi toată discuția)
Adaugare cod caen claudio81 claudio81 Buna ziua. Am PFA si trebuie sa adaug un COD CAEN respectiv cel pentru comercializare in standuri si piete. Am fost la registrul comertului sa intreb ce acte ... (vezi toată discuția)